Az anyahegesztésről szóló előző bejegyzésünk szerint az anyahegesztés
Éppen „a hegesztett felületek merőlegessége és a valamennyi dudorra kifejtett egyenletes nyomás” azok a szempontok, amely miatt az anyahegesztést kézi ponthegesztő pisztollyal nem javasoljuk végezni. A hegesztőpisztoly elektródái ugyanis ollószerűen záródnak össze, amely a hegesztés során nem biztosít egyenletes, a hegesztési felületre merőlegesen irányuló sajtolóerőt. Az egyenletlen hegesztési folyamat végül ahhoz vezet, hogy az anya egyik oldala szorosabban nyomódik rá a lemezre (ezen az oldalon szorosabb varrat jön létre), míg másik oldalán az elégtelen nyomás hatására a varrat gyengébb marad. Az így létrejött varrat nem megbízható, mellesleg ezzel az anyában lévő menet is ferdén rögzül a hegesztési felületre.
A kézi hegesztőpisztoly az ilyen precíz eljárásra nem alkalmas. Hivatása a nagy méretű és bonyolult formájú összeállítások hegesztése. Használatakor ugyanis hegesztésnél nem a méretes és nehéz hegesztett összeállítást mozgatjuk, hanem a balanszerrel ellátott hegesztőpisztolyt, ami jelentősen megkönnyebbíti a gyártási folyamatot.
Anyahegesztéshez csakugyan nem ajánljuk az árban elérhetőbb lengőkaros ponthegesztő gépek használatát sem. A lengőkaros ponthegesztők esetében ugyanis „rocker arm” kivitelezés szintén csak ollószerű elektróda megközelítést tesz lehetővé. Az anya tehát lengőkaros ponthegesztőt használva szintén ferdén sajtolódik a lemezhez, ami egyenletlen varrathoz vezet.
Anyahegesztéshez ezért egyértelműen lineáris ponthegesztőgépet javasolunk használni. A ponthegesztőgép felépítéséből kifolyólag a hegesztő elektródák függőleges összezárását teszi lehetővé az előre betáplált paraméterek mellett (sajtolóerő, hegesztési idő, hűtési idő stb.). Az egységes varrat minőség és megfelelő anya tájolás csak ennek köszönhetően biztosítható.