Az elektróda formájának figyelembe kell vennie az alkalmazási feltételeket, a hegesztett anyagot és az ellenállás-hegesztési folyamatot. Hét alapforma áll rendelkezésre:
A forma
- nagy átmérőjű elektróda, melyet gyakran használnak alumínium hegesztéséhez. Az elektróda nagy átmérője ideális pontot képez az alumínium oxidok áttörésére, és felülete egyben elegendő ahhoz, hogy a varratban keletkező lencse mérete szabályozható lehessen.
B forma
- ipari környezetben gyakran használt elektróda típus, amely formájának köszönhetően csökkenti a hegesztési folyamat során az elektródán ragadó anyag mennyiségét, ezzel is csökkentve az elektróda elhasználódását.
C forma
- lapos felületű elektróda, amely dudorhegesztésre használandó. Az elektróda formája nagy felületet nyújt a sajtolóerő és a hegesztési áram kifejtésére, valamint a hő egyenletes elvezetésére a lemezek külső oldalán elkészítendő, vizuálisan szép varratok esetében.
D forma
- excentrikus elektróda, amely a nehezen elérhető helyeken (lemezhajlatok, lemez dobozok pofái stb. közelében) található varratok elkészítésére használt. Az elektróda felszerelésekor figyelni kell a csúcs megfelelő tájolására.
E forma
- gömbölyített csúcsú elektróda, amely a gömbölyű F és a csúcsos G elektródák által nyújtott előnyöket ötvözi magában, igaz csak kisebb hegesztő felületen.
F forma
- félgömb alakú elektróda, amely formájából kifolyólag magas hatékonyságú és ezzel a legközkedveltebb forma. Domborulatának köszönhetően képes kiegyenlíteni a hegesztő karok beállítása által okozott egyeletlenségeket, mivel a hegesztő felület az ilyen elektródák bármely érintkezési pontján létre jöhet. Ezt a formát gyakran alkalmazzák robotcella és kézi ponthegesztő pisztolyokon, ahol a félgömb forma lehetővé teszi a lemezek különféle szög alatt történő hegesztését az elektródák helyzetének pontos beállítása nélkül.
Kapcsolódó cikkek:
Hogyan válasszunk megfelelően elektródát?
Milyen a különbség az elektróda sapkák és a ponthegesztő elektródák között?